Omega National W Red Oak Artisan Series Wall Mount Range Hood, Broan Compatible Liner Included - R30B36SMB1OUF1 | 36" | R30B36SMB1OUF1
Omega National Products
Item # / SKU: R30B36SMB1OUF1 MPN: R30B36SMB1OUF1 Brand: Omega National Products
Fast Shipping Direct from our distribution centers
Expert Support Dedicated account representatives
Quality Guaranteed Trusted brands, professional grade
- Elegant design provides a custom look that complements most any kitchen. - Top 12" of hood can be trimmed back. - A complete turnkey wood range hood system, including hood, liner, hanging hardware, and choice of ventilation. - Simple installation, featuring patented French cleat hanging method. - Silver metallic liners (included) feature cut-out that accommodates Broan® NPRHVBB20SM (390CFM) and NPRHVBF10SM (250CFM) ventilators (sold separately). - Available in 36", 42" and 48" widths and in 5 wood species. - Made in the USA. - Ventilators not included. Packing: 1 hood and 1 liner. Sold In: Each.
Depth 19 in
Height 46 in
Liner included Yes
Position Wall Mount
Prefinished No
Size 36"
Species Oak, Red
Width 36 in