Tresco Eurolinx LED 15W Warm White Linear Light, 43-3/4", Aluminum | LEUL15W1111WAL1
Item # / SKU: LEUL15W1111WAL1 MPN: LEUL15W1111WAL1 Brand: Tresco
The Tresco Eurolinx LED linear light offers a sleek and efficient lighting solution for woodworking environments. Featuring a warm white (3000K) output with a beam angle of 120 degrees, this 15W light measures 44 inches in length and is constructed from durable aluminum material. Suitable for under-cabinet applications, it operates on 12VDC and delivers 216 lumens with a rated lifespan of 50,000 hours.
Size 43.75"
Beam Angle 120 Degree
Bulb Life 50000 H
Color Temperature 3000 K
Height 5/16 in
Length 44 in
Light Color Warm White (Ww)
Lumens 216 Lm
Material Type Alu
Voltage 12 V
Wattage 15 W