Eurolinx 2.0 LED Linear Lights - Tresco Lighting L | LEUL11W2806WAL1
Item # / SKU: LEUL11W2806WAL1 MPN: LEUL11W2806WAL1 Brand: Tresco
The Tresco Eurolinx 2.0 LED Linear Light offers a sleek and efficient solution for under-cabinet lighting applications. Featuring a warm white (3000K) color temperature with 11W power consumption, this durable aluminum fixture measures 31-3/4 inches in length and emits 216 lumens at a beam angle of 120 degrees, providing even illumination for workspaces requiring precision lighting.
Size 31.75"
Beam Angle 120 Degree
Bulb Life 50000 H
Color Temperature 3000 K
Height 5/16 in
Length 31-3/4 in
Light Color Warm White (Ww)
Lumens 216 Lm
Material Type Alu
Voltage 12 V
Wattage 11 W