Tresco Eurolinx LED 4W Warm White Linear Light, 10-3/4", Aluminum | LEUL4W273WAL1
Tresco
Item # / SKU: LEUL4W273WAL1 MPN: LEUL4W273WAL1 Brand: Tresco
Fast Shipping Direct from our distribution centers
Expert Support Dedicated account representatives
Quality Guaranteed Trusted brands, professional grade
The Tresco Eurolinx LED 4W Warm White Linear Light measures 10-3/4 inches and features an aluminum housing with a beam angle of 120 degrees, providing a warm white (3000K) light output of 216 lumens. With a lifespan of up to 30,000 hours, this versatile fixture is suitable for under-cabinet lighting applications in cabinet shops and millwork companies.
Size (273mm)
Beam Angle 120 Degree
Bulb Life 30000 H
Color Temperature 3000 K
Height 5/16 in
Length 10-3/4 in
Light Color Warm White (Ww)
Lumens 216 Lm
Material Type Alu
Voltage 12 V
Wattage 4 W