Item # / SKU: BP36776G10 MPN: BP36776G10 Brand: Amerock
Fast Shipping Direct from our distribution centers
Expert Support Dedicated account representatives
Quality Guaranteed Trusted brands, professional grade
Founded in 1928, Amerock's award-winning home solutions including decorative and functional cabinet hardware, bath accessories, decorative hooks and wall plates have built the company's reputation for chic design accessories that inspire homeowners to express their personal style. The Everyday Basics BP36776G10 Ville Series pull is finished in Satin Nickel and merges gentle curves with dramatic, flared feet to create a truly abiding design with classic appeal. Enduring and versatile, satin nickel marries delicate brushing with a subtle warm hue to produce an approachable, classic presentation that resonates across all design styles. This Amerock Ville Series 5-1/16 in (128mm) Center-to-Center Pull is designed to add the perfect finishing touch to any room at affordable prices. P36776
ADA Compliant Yes
Center to Center 5-1/16 in (128 mm)
Color Family Silver Tone
Color/Finish Satin Nickel
Design Style Traditional
Length 5-7/8 in (149 mm)
Material Type Zn
Projection 1-3/16 in (30 mm)
Shape Arch
Size 128mm CC
Width 3/8 in (10 mm)